SZÁMÍTÓGÉP
EZ A RÉSZ A SZÁMÍTÓGÉP HARDVEREIVEL FOGLALKOZIK. EZEK AZ ESZKÖZÖK NAP MINT NAP, EGYRE GYORSABB ÜTEMBEN FEJLŐDNEK, ÉS EGYRE NAGYOBB TELJESÍTMÉNYRE KÉPESEK, MIKÖZBEN LASSAN MEGVÁLTOZTATJÁK A VILÁGOT KÖRÜLÖTTÜNK. EZ AZ OLDAL SEGÍTSÉGET NYÚJT, HOGY MEGÉRTSÜK EZEKET A BONYOLULT, ÉS ÖSSZETETT RENDSZREKET.
LOGIKAI EGYSÉGEK
ALAPLAP
ALAPLAPI SÍNEK : ISA, PCI, AGP, PCI-E, M.2, MINI PCI, PCI-X
AMENNYIBEN A LEGNAGYOBB VIDEOTELJESÍTMÉNYT SZERETNÉNK, A TÖBBKÁRTYÁS KONFIGURÁCIÓT KELL VÁLASZTANUNK. EZ LEHETŐVÉ TESZI, HOGY KETTŐ VAGY TÖBB UGYANOLYAN VIDEOKÁRTYÁT EGY ERRE KOMPATIBILIS ALAPLAPBA HELYEZVE, SLI, VAGY CROSSFIRE HÍDDAL ÖSSZEKÖTVE, NAGYOBB TELJESÍTMÉNYT KAPJUNK.
PROCESSZOR (CPU)
A PROCESSZOR A SZÁMÍTÓGÉP AGYA, LÁNYKORI NEVE CPU (CENTRAL PROCESSING UNIT / KÖZPONTI VEZÉRLŐ EGYSÉG). A SZÁMÍTÓGÉP EZZEL AZ ESZKÖZZEL HAJTJA VÉGRE A SZÁMÍTÁSOKAT, EZÉRT EZ A LEGFŐBB ALKATRÉSZ. AZ ALAPLAPRA CSATLAKOZIK ÉS A HOZZÁ TERVEZETT FOGLALATBA ILLESZTHETŐ. LEGTÖBB ESETBEN A HOZZÁ TGERVEZETT HŰTÉSSEL AJÁNLOTT HASZNÁLNI. A PROCESSZOR MŰKÖDÉSE 3 FŐ LÉPÉSRE SOROLHATÓ:
-ELŐSZÖR A PARANCSOK KIOLVASÁSRA KERÜLNEK A MEMÓRIÁBÓL A CACHEBE
-MÁSODIK LÉPÉSKÉNT A PROCESSZOR DEKÓDOLJA AZ INFORMÁCIÓT, EZUTÁN LESZNEK TISZTA INFORMÁCIÓK A PARANCSRÓL
-VÉGÜL A PROCESSZOR ELVÉGZI A PARANCSOT
EZEK FOLYAMATOSAN ISMÉTLŐDNEK, ÉS A SORREND MINDIG VÁLTOZATLAN.
A PROCESSZOR TARTALMAZHAT TÖBB MAGOT IS, AMELY AZT JELENTI, HOGY KISEBB FIZIKAI PROCESSZOROK VANNAK EGY EGYSÉGEN BELÜL, VAGYIS HA 2 MAGOS A PROCESSZOR AKKOR DUPLA AKKORA TELJESÍTMÉNYT TUD LEADNI, MINT EGY MAGON.
VANNAK OLYAN ESETEK IS AMIKOR EGY MAG 2 SZÁLON FUT, VAGYIS EGY MAG EGYSZERRE KÉPES KÉT FELADATOT VÉGEZNI, AMI SZINTÉN TELJESÍTMÉNYNÖVEKEDÉSHEZ, SŐT NÉMELYIK ESETBEN NAGYOBB TELJESÍTMÉNYHEZ VEZETHET, MINT EGY SZÁLON,
A PROCESSZOROK TELJESÍTMÉNYÉT HERTZBEN SZÁMOLJÁK, VAGYIS AZ ISMÉTLŐDŐ JELEKNÉL A PERIÓDUSIDŐ KÉT AZONOS ÁLLAPOTA KÖZÖTT ELTELT IDŐ. A MODERN PROCESSZOROK MÁR GHZ TELJESÍTMÉNYRE KÉPESEK, KÖSZÖNHETŐEN A TÖBB EZER MILLIÓ BELÉJÜK ÉPÍTETT TRANZISZTORNAK.
A PROCESSZOROK NAGY RÉSZE KIOLDOTT, VAGYIS A FREKVENCIÁT A BIOSBAN VÁLTOZTATNI LEHET. EZZEL AZ EGYSÉGET GYORSABBÁ, VAGY LASSABBÁ TEHETJÜK, AZ IGÉNYEINK SZERINT. VANNNAK OLYAN ESETEK, AMIKOR A PROCESSZOR EXTRÉMMAGAS HŐ HATÁSÁRA (90-100 FOK) AZÉRT, HOGY BIZTONSÁGOSAN TUDJON MŰKÖDNI, AUTOMATIKUSAN LEVESZI AZ ÓRAJALET, EZ A MŰVELET A THROTTLING.
LGA PROCESSZOROK
AZ LGA PROCESSOROKON A TÜSKÉK AZ ALAPLAPON TALÁLHATÓAK, AMELYEK A SOCKET MIATT NEM SÉRÜLNEK OLYAN KÖNNYEN, MINT A BGA-NÁL. EZEK A PROCESSZOROK A LEGELTERJEDTEBBEK, ÉS EZEKET AZ INTEL GYÁRTJA. A CHIPEK ITT MÁR NEM RAGADNAK RÁ A HŰTŐBORDÁRA, MERT ITT EGY VAS KERET ODASZORÍTJA ŐKET A LAPHOZ. EZEK A PROCESSZOROK SZÉLES KÖRBEN ELÉRHETŐEK A MAGÁNEMBEREK RÉSZÉRE IS, ÉS HA SZERETNÉL GÉPET ÉPÍTENI, AKKOR ELŐSZÖR EGY ILYEN GÉPPET PRÓBÁLJ MEG ÖSSZERAKNI, MERT ITT KISEBB ANNAK AZ ESÉLYE, HOGY ELRONTASZ VALAMIT.
PGA PROCESSZOROK
EZEN A PROCESSZOR TÍPUSON A CSATLAKOZÓ PINEK A PROCESSZORON TALÁLHATÓAK, AMELYEK AZ ALAPLAPI SOCKET LYUKAIBA ILLESZKEDNAK BELE, EZZEL A KAPCSOLATOT LÉTESÍTVE AZ ESZKÖZZEL. HÁTRÁNYA, HOGY A PROCESSZOR GYAKRAN RÁ TUD RAGADNI A HŰTŐBORDA ALJÁRA, MERT A KIVITELEZÉS NEM ENGEDI MEG, HOGY A PINEK ODASZORÍTÓDJANAK A LYUKAKBA. MÁSIK NEHÉZSÉG AZ, HOGYHA A PROCESSZORT ÜTÉS ÉRI, AKKOR A PINEK MEGSÉRÜLHETNEK, ELGÖRBÜLHETNEK, ÉS EMIATT A PROCESSZORT ÚJRA KELL GOLYÓZNI, ÉS EZ TÖNKRETEHETI A CHIPEKET.
VIDEOKÁRTYA (GPU)
A VIDEOKÁRTYÁK A PROCESSZOR ÁLTAL KÜLDÖTT JELET ALAKÍTJÁK ÁT OLYAN JELLÉ, AMIT AZTÁN A MINITORON, VAGY MÁS KIVETÍTŐESZKÖZÖN JELENÍTENEK MEG. A VIDEOKÁRTYÁK VIDEOMEMÓRIÁVAL IS RENDELKEZNEK, AMELYBEN AZ ADATOKAT TÁROLJÁK. LEGTÖBBSZÖR HASZNÁLT GRAFIKUS KIMENETEIK: VGA/DSUB, HDMI,DVI. EZEKKEL KÖTJÜK ÖSSZE A GÉPET A MONITORRAL. AZ ALAPLAPHOZ LEGTÖBBSZÖR EGY PCI EXPRESS SÍNNEL CSATLAKOZNAK, AMELYBŐL ELŐFORDULHAT HOGY NEM KAPNAK ELÉG ÁRAMOT. ILYENKOR PLUSSZ 6 VAGY 8 PINES TÁPKÁBEL BEKÖTÉSE SZÜKSÉGES. A LEGTÖBB VIDEOKÁRTYÁN MÁR VAN VENTILLÁTOR ÉS EGY HŰTŐBLOKK, MIVEL A CHIP MÁR OLYAN SOK HŐT TERMEL, HOGY ENÉLKÜL TÖNKREMENNE.
TÁPELLÁTÁS
TÁPEGYSÉG (PSU)
A TÁPEGYSÉG AZ AZ ESZKÖZ, AMELY A SZÁMÍTÓGÉP
ÖSSZES ALKATRÉSZÉT ÁRAMMAL LÁTJA EL. A TÁPEGYSÉG A HÁLÓZATI 230V FESZÜLTSÉGET 12VOLTRA TRANSZFORMÁLJA. EZEN AZ ESZKÖZÖN SZÁMTALAN CSATLAKOZÓ TALÁLHATÓ,
AMELY A MELLÉKELT TÁBLÁZATON VAN ÁBRÁZOLVA. AZ ELSŐ A 24 PINES ATX KÁBEL,
AMELY AZ ALAPLAPOT LÁTJA EL ÁRAMMAL. MÁSODIK CSATLAKOZÓ A 4, VAGY 8 PINES EPS12V
KÁBEL, AMELY A PROCESSZORT LÁTJA EL ENERGIÁVAL. A KETTŐ PIROS PCI E 6, VAGY 8 PINES KÁBELLEL AZ ALAPLAPRA CSATLAKOZTATOTT VIDEOKÁRTYÁKAT LEHET ÁRAMMAL
ELLÁTNI. AZ ÖTÖDIK A SATA PORT, AMELY A MEREVLEMEZT, ÉS A OPTIKAI
MEGHAJTÓT LÁTJA EL. A MOLEX A RÉGEBBI ALKATRÉSZEKHEZ TARTOZÓ SATA
CSATLAKOZÓHOZ HASONLÓ PORT. AZ UTOLSÓ SZINTÉN A RÉGI SZÁMÍTÓGÉPEKBEN
TERJEDT EL, ÉS A FLOPPY MEGHAJTÓ TÁPELLÁTÁSÁT BIZTOSÍTOTTA. A TÁPEGYSÉG
MELLESLEG EGY KAPCSOLÓVAL IS FEL VAN SZERELVE, AZ ESZKÖZ GYORS
ÁRAMTALANÍTÁSÁHOZ. A TÁPEGYSÉGBEN EGY VENTILLÁTOR IS TALÁLHATÓ A POR ÉS A
FELESLEGES MELEG ELVEZETÉSÉHEZ. ADATTÁROLÁS, HÁTTÉRTÁRAK
OPTIKAI MEGHAJTÓ (ODD)
AZ
OPTIKAI MEGHAJTÓ, MÁS NÉVEN DVD OLVASÓ / ÍRÓ A CD VAGY DVD LEMEZEK
OLVASÁSÁRA, VAGY ÍRÁSÁRA SZOLGÁL. ÚGY MŰKÖDNEK, HOGY EGY ÁLLÍTHATÓ
LÉZERFÉNNYEL APRÓ LYUKAKAT ÉGET A LEMEZEN LÉVŐ ALUMÍNIUM RÉTEGBE, AMELY
SEGÍTSÉGÉVEL UTÁNA EGY GYENGÉBB SUGÁR MÁR TUDJA OLVASNI AZ
ADATOKAT. CSATLAKOZÓI A SATA, VAGY IDE.
SOLID STATE DRIVE (SSD)
EZ AZ ADATTÁROLÓ JÓVAL KOMPAKKTABB, MINT A HDD, ÉS EMIATT GYORSABB IS. AZ ESZKÖZ EGYETLEN HÁTRÁNYA AZ, HOGY EZEK AZ ESZKÖZÖK JÓVAL DRÁGÁBBAK, MINT A MEREVLEMEZEK, DE MANAPSÁG EGYRE CSÖKKEN AZ ÁRUK. AZ ADATOKAT A MEREVLEMEZEKKEL ELLENTÉTBEN NEM EGY MÁGNESEZHETŐ FELÜLETEN, HANEM CELLÁKBAN TÁROLJÁK, AMELYEK VEZETŐ, VAGY SZIGETELŐKÉNT MŰKÖDNEK, EZ JELENT EGY BITET 0-VAGY 1. MIVEL NEM KELL A LEMEZT FORGATNI AHHOZ HOGY A CELLA ELÉRHETŐ LEGYEN, SOKKAL RUGALMASABB, ÉS BIZTONSÁGOS A HASZNÁLATA.
A MEREVLEMEZ (HDD)
A MEREVLEMEZ (HARD DRIVE) A SZÁMÍTÓGÉP ÁLTAL MENTETT ADATOK TÁROLÁSÁRA SZOLGÁL.(HÁTTÉRTÁR)
AZ ADATOKAT 2-TES SZÁMRENDSZERBEN EGY MÁGNESEZHETŐ RÉTEGGEL BEVONT, FOGÓ LEMEZEN TÁROLJA, AMIT A LEMEZ FÖLÖTT MOZGÓ OLVASÓFEJ ÍR, VAGY OLVAS BE.
A MODERN MEREVLEMEZEK TÖBB EZER RPM (REVOLUTIONS PER MINUTE - FORDULAT PER PERC) FORDULATSZÁMMAL IS KÉPES FORGATNI A LEMEZEKET. JELLEMZŐEN 5400, 7200, 10000, VAGY 15 000
A LEMEZEN AZONOS KÖZPONTÚ, KÜLÖMBÖZŐ SUGARÚ KÖRÖK TALÁLHATÓAK, EZEKET SÁVOKNAK (TRACK) NEVEZZÜK. AZ EGYMÁS MELLETTI SÁVOKAT CILINDEREKNEK NEVEZZÜK. A SÁVOKAT SZEKTOROKRA IS LEHET BONTANI. EZEKET IS SORSZÁMOZZÁK, ÉS EGGYESSEL KEZDŐDNEK. A SZEKTOROKAT A MEGHAJTÓ FORMÁZÁSA KÖZBEN CSOPORTOSÍTHATJUK, ÍGY ALAKÍTHATJUK KI A CLUSTEREKET. A CLUSTEREK MINIMÁLIS MÉRETE MEGEGYEZHET A SZEKTORMÉRETTEL, DE LEGTÖBBSZÖR A SZEKTOR TÖBBSZÖRÖSE (1,2,4,8,16,32,64,128,) EGY CLUSTER CSAK EGY FÁJLT TARTALMAZHAT, HA A FÁJL NEM TÖLTI KI TELJESEN, AKKOR A FENNMARADÓ RÉSZ ELVÉSZ.
AHHOZ HOGY FÁJLOKAT TÁROLJUNK A MEREVLEMEZEN, EGY FÁJLRENDSZERRE VAN SZÜKSÉG, AMELY MEGADJA A FÁJL NEVÉT, HELYÉT. MINDEN PARTÍCIÓNAK MEGVAN A SAJÁT ÁLLOMÁNYKIOSZTÁSI TÁBLÁJA
- FILE ALLOCATION TABLE (FAT)
-MASTER FILE TABLE (MTF)
PCI EXPRESS 3.0 SSD BŐVÍTŐKRTYA
AMENNYIBEN A NORMÁL SATA PORTOS, VALAMIT AZ NVME SSD-K MELLETT KERESÜNK VALAMI ALTERNATÍVÁT, VAGY CSAK A VISZONYOK MIATT (SATA PORTOK HIÁNYA, KISEBB GÉP REMÉNYÉBEN...STB) VÁGYUNK MÁSRA, AKKOR MEGOLDÁS LEHET AZ ALAPLAPRA SZERELHETŐ SSD ESZKÖZÖK EGYIKE, MELYEKRŐL AKÁR RENDSZER IS BOOTOLHAT, ÉS EMIATT ELSŐDLEGES ADATTÁROLÓKÉN IS HASZNÁLHATÓAK.
M.2 NVME SSD
EZEKET A STICKEKET KÖZVETLENÜL AZ ALAPLAPRA CSATLAKOZTATVA, NAGYSEBESSÉGŰ ADATÁTVITELT BIZTOSÍTANAK. A MAINSTREAM SSD-K HEZ HASONLÓ MÓDON MŰKÖDNEK, DE 2-3 SZOR OLYAN GYORSAK MINT EGY ÁTLAGOS SATA 3-AS SSD.
PCI RAM SSD BŐVÍTŐKÁRTYA
EZ A MINDENNAPINAK VÉLETLENÜL SEM MONDHATÓ ÉRDEKES KONCEPCIÓ A GIGABYTE MÉRNÖKEINEK A SZÜLEMÉNYE 2006-BÓL, AMI ELÉGGÉ MEGLEPŐ A VÁLLALATTÓL. A KONSTRUKCIÓ ARRA ALAPULT HOGY A MÁR AKKOR IS A HDD K NÉL GYORSABB RAMOT FELHASZNÁLVA, ÉS FOLYAMATOSAN ÁRAM ALATT TARTVA, EGY SOKKAL GYORSABB ADATTÁROLÓ HOZHATÓ LÉTRE. EBBŐL SZÜLETETT MEG EZ A LAP, AMI AZ ALAPLAPRA EGY PCI CSATLAKOZÓVAL, A RAMOKHOZ, PEDIG DDR1 FOGLALATTAL CSATLAKOZIK. A TÁPELLÁTÁST PEDIG 2DB AA ELEM VÉGZI, AMELY KÖZELTSEM MONDHATÓ MEGBÍZHATÓNAK, DE AKKORIBAN AZ SSD ÁRAK MIATT ELÉG JÓ DEAL VOLT. SAJNOS EZ A TERMÉK NEM TERJEDT EL SZÉLESKÖRBEN, ÉS CSAK NÉHÁNY EZER DARAB KÉSZÜLT BELŐLE. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK LINUS VIDEÓJÁBAN A BAL OLDALON.
HAJLÉKONYLEMEZ MEGHAJTÓ (FDD)
EZ AZ ESZKÖZ EGY HAJLÉKONY LEMEZ, VAGY MÁSNÉVEN FLOPPY MEGHAJTÓ EGY RÉG ELAVULT TECHNOLÓGIA, AMELY A MÁGNESLAPOK MÁGNESEZÉSÉVEL MŰKÖDÖTT, VISZONT A KÖRNYEZETI TÉNYEZŐK KÖNNYEN BEFOLYÁSOLHATTÁK, EZÉRT NEM VOLT HOSSZÚ ÉLETŰ A MÁGNESTECHNOLÓGIA A MINDENNAPOKBAN. A FLOPPYNAK KÉT FÉLE VÁLTOZATA LÉTEZETT 2.5 VAGY 3.5 ÖS VERZIÓ. EGY FLOPPY LEMEZRE CSAK 1.4 MEGABÁJT ADAT FÉRT RÁ, EZÉRT MA MÁR BELE SE TUDNÁNK GONDOLNI HOGY EZ AKKOR MEKKORA ADAT VOLT. EZUTÁN A TECHNOLÓGIÁBÓL JELENTEK MEG NAGYOBB KAPACITÁSÓ ESZKÖZÖK, PL SUPERDISK. (120MB, KÉSŐBB 240MB)
VÉLETLEN ELÉRÉSŰ MEMÓRIA (RAM)
A VÉLETLEN ELÉRÉSŰ MEMÓRIA, VAGYIS A RAM A SZÁMÍTÓGÉP ÁLTAL NEM MENTETT ADATOKAT TARTALMAZZA, AZ ADATOKAT TARTALMAZÓ CELLÁK KONDENZÁTOROK, VAGYIS TARTALMA A SZÁMÍTÓGÉP KIKAPCSOLÁSA UTÁN ELVÉSZ. SOK FAJTÁJA LÉTEZIK, LEGÚJABB A DDR5 MEMÓRIACSALÁD, AMI OLYAN FOGLALATOT HASZNÁL, AMELY JOBBAN KI TUDJA HASZNÁLNI AZ ALAPLAP, ÉS A BUSZRENDSZER ADOTTSÁGAIT. RAM ALAPLAPRA HELYEZÉSKOR HA EGY MEMÓRIÁNK VAN, AKKOR AZ EGGYES SLOTBA TEGYÜK BELE. HA KETTŐ AKKOR AZ EGGYES, ÉS A HÁRMASBA . HA HÁROM AKKOR MINDEGY MELYIKBE TESSZÜK. HA NÉGY, AKKOR MIND A NÉGY SLOTBA BELETEHETJÜK A MEMÓRIÁKAT. EZ A FOLYAMAT A LEGTÖBB ALAPLAPNÁL ÍGY VAN,DE ÉRDEMES MINDEN MEGKEZDÉSE ELŐTT MEGGYŐZŐDNI EZEKRŐL AZ ALAPLAP LEÍRÁSÁBAN. A MEMÓRIÁAK TÖBBSÉGE MÁR ANNYI HŐT TERMEL, HOGY RAM HŰTŐBORDÁT KELL RÁJUK TENNI, ÉS EZZEL LEHŰTENI ŐKET, A RAM FREKVENCIÁJÁT LEHET EMELNI, CSÖKKENTENI, VISZONT TEKINTVE, HOGY EZ A SZÁMÍTÓGÉP EGYIK LEGKÉNYESEBB ALKATRÉSZE, CSAK AKKOR CSINÁLJUK, HA MEGVAN A SZAKKÉPZETSÉGÜNK.
TÁROLÁS
SZÁMÍTÓGÉPHÁZ
A SZÁMÍTÓGÉP HÁZ AZ AZ ESZKÖZ, AMI A GÉP ÖSSZES ALKATRÉSZÉT ÖSSZEFOGJA, SZIGETELI, ÉS VÉDI AZT, A KÜLSŐ HATÁSOKTÓL. A SZÁMÍTÓGÉPHÁZAK TÖBB MÉRETBEN LÉTEZNEK, VANNAK OLYAN HÁZAK AMELYEKBEN A TÁPEGYSÉG AZ ALAPLAP ALATT FOGLAL HELYET, ÉS ÍGY HALKABB, VALAMINT HATÉKONYABB LESZ, MIVEL A SZÁMÍTÓGÉP ALJÁBA ÉPÍTETT SZELLŐZŐNYÍLÁSON KERESZTÜL ODA IS FÚJHATJA A MELEG LEVEGŐT, ELLENTÉTBEN A MÁSIK VÁLTOZATTAL, AMINÉL AZ ALAPLAPRA FÚJTA A PORT, ÉS A MELEGET.
HŰTÉS
LÉGHŰTŐ
A RÉGI TÍPUSÚ VENTILLÁTOROS HŰTŐ, AMELY A PROCESSZORRA RÖGZÍTVE BIZTOSÍTJA AZ IDEÁLIS HŐMÉRSÉKLETET. HÁTRÁNYA, HOGY JOBBAN MELEGEDNEK AZ EGYSZERŰBB DARABOK, ÉS JOBBAN IS POROSODNAK. FELHELYEZÉSÜKHÖZ SZÜKSÉG LESZ EGY BACKPLATE-RE AMELYET AZ ALAPLAP HÁTULJÁRA RÖGZÍTVE, FOGATHATJUK ODA A BLOKKOT A LAPHOZ. FONTOS MÉG, HOGY A HŰTŐ, ÉS A PROCESSZOR KÖZÉ KELLENI FOG MÉG EGY BORSÓNYI HŰTŐPASZTA, AMELY A HŐÁTVEZETÉST BIZTOSÍTJA A FELÜLETEK KÖZÖTT. HA X99-ES PROCIT SZERELÜNK BE AKKOR NAGYOBB MENNYISÉGŰ PASZTA KELL. ARRA MÉG VIGYÁZZUNK HOGY A HELYES PROCESSZOR FOGLALATHOZ VÁLSSZUNK HŰTŐT.STOCK AMD CPU HŰTŐ
SZERINTEM AZ AMD HŰTŐBORDÁK ARÁNYTALANUL HŰVÖSEBB, MÁR-MÁR NEM ERŐS ROCESSZOROKRA KÉSZÜLTEK, AMELYEKET AZ ISMERT LEGIDEGESÍTŐBB MÓDON KELL AZ ALAPLAPRA RÖGZÍTENI, EGY HAJLÍTOTT FÉM LEMEZZEL, AMELYET A CSAVARHÚZÓ VÉGÉVEL KELL BELEILLESZTENI, EGY RÁ TERVEZETT KAPOCSBA. EZEK A BLOKKOK, NAGYON KIS VENTILLÁTORRAL RENDELKEZNEK, AMI NEM TUD ELEGENDŐ HŐT ELFÚJNI, MÉG 6000RPM-EN SEM. AZ AMD MOSTANÁBAN MÁR TERVEZETT, ÉS KIADOTT OLYAN HŐTŰBORDÁKAT, AMELYEKET MÁR CSAVARRAL RÖGZÍTHETÜNK, ÉS MÁR JOBBAN IS HŰTI A CHIPET, DE EZ MÉG NEM AZ A TELJESÍTMÉNY, AMIT EGY VILÁGCÉGTŐL ELVÁRNÁNK, EZÉRT HA AMD PROCIBA RUHÁZUNK BE, AKKOR ÉRDEMES EGY MÁSIK, JOBBAN HŰTŐ DARABOT VÁSÁROLNI.
INTEL STOCK HŰTŐ
AZ INTEL A PROCESSZORAIKHOZ EGY ILYEN, VAGY HASONLÓ HŰTŐT AD, AMELY A RENDSZERGAZDÁK KEDVENCE. LEHETŐVÉ TESZI HOGY A KÉT MAGOS MODELLEK IS EGY KELLEMES 50 FOKON MENJENEK, NEM IS BESZÉLVE ARRÓL, HOGY A HÁZ LÉGÁRAMLATÁT TELJES MÉRTÉKBEN FEL IS BORÍTJA, A FELFOGATÁS, PEDIG 3-4 ALKALOM UTÁN EGYRE INKÁBB ELHASZNÁLÓDIK. AZ INTEL AZ ERŐSEBB CHIPEKHEZ MÁR RÉZMAGOS MODELLT AD, DE HA RENDES HŰTÉST AKARUNK, AKKOR ÉRDEMES BEÁLDOZNI EGY TORONYHŰTŐBE, MIVEL EZEK NEM A LEG MEGBÍTHATÓBB MODELLEK.
VÍZHŰTÉS
A VÍZHŰTÉS HAMAROSAN VÉGKÉPP LEVÁLTJA A VENTILLÁTOROKAT, MIVEL SZEBB, KISEBB, HALKABB, ÉS,JOBB AZ ALAPLAPUNKNAK, MIVEL KISEBB A TEHER RAJTA, EZZEL MEGELŐZVE A DEFORMÁLÓDÁST. MŰKÖDÉSE NAGYON EGYSZERŰ:
A BAL OLDALI PUMPÁT A PROCESSZORRA KELL CSAVAROZNI, HASONLÓKÉPPEN MINT A LÉGHŰTŐKET. A JOBB OLDALON LÁTHATÓ VENTILLÁTOR ÉS HŰTŐBORDA, PEDIG A CSÖVÖN KERESZTÜL KERINGETETT HŰTŐFOLYADÉKOT LEHŰTI. A HIDEG VÍZ PEDIG A PROCESSZORT HŰTI. NÉMELYIK TERMÉKNÉL A HŰTŐFOLYADÉKOT SZÍNEZHETJÜK, MIVEL ITT A CSÖVEK ÁTLÁTSZÓAK, EZZEL MÉG IGÉNYESEBB KINÉZETET TEREMTHETÜNK.
ÁTALAKÍTÓK
EZ A RÉSZ MÉG NINCS BEFEJEZVE...